Daugybė ugdymo įstaigų šiemet po vasaros sugrįžusius vaikus pasitinka perpildytos. Tai patvirtina naujausi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) tyrimo duomenys. Apie vietų trūkumą didžiuosiuose Lietuvos miestuose kalbama jau ne pirmus metus, tačiau problema aštrėja ir mažesniuose šalies miestuose ir rajonuose. Net ketvirtadalyje tikrintų įstaigų, bent viena grupė yra perpildyta, tad būtina ieškoti efektyvių problemos sprendimų būdų.
Perpildytos grupės vargina tiek vaikus, tiek dirbantį personalą – jose daugiau triukšmo, didėja tikimybė užsikrėsti virusinėmis ligomis, bendra atmosfera tokioje aplinkoje yra prastesnė. Pakruojo rajone esančios Lygumų pagrindinės mokyklos direktorė Asta Gasiūnienė taip pat pasakoja, jog šį pavasarį suskaičiavus vaikus, planuojančius lankyti ikimokyklinę grupę paaiškėjo, kad visų norinčiųjų priimti negali.
„Papildomų patalpų neturime, priestato statyti irgi nėra galimybių, tad ėmėmės iniciatyvos ir pagalvojome apie modulinio darželio nuomą. Norėjome, kad vaikai pasiliktų miestelyje ir vėliau lankytų mūsų mokyklą“, – sako A. Gasiūnienė. Jos teigimu, bendruomenė sprendimą priėmė labai palankiai – įvertinus tokio pobūdžio darželius Šiauliuose ir Kelmėje, pavasario pabaigoje buvo gautas ir savivaldybės pritarimas, tad šį rugsėjį 15 vaikų pradeda mokytis naujose patalpose.
„Išnuomotos modulinės patalpos buvo sumontuotos labai greitai, o kokybė tikrai nenusileidžia įprastoms darželio klasėms, priešingai – senose patalpose reikia remonto“, – pasakoja mokyklos direktorė. Jos teigimu, tėvai labai džiaugiasi, kad vaikai galės leisti vaikus į darželio grupę savo mieste, atsiranda ir daugiau norinčių į ją patekti, tad ateityje tokių patalpų poreikis gali ir dar labiau išaugti.
Modulinių patalpų nuoma – vis populiarėjantis sprendimas
Pasak nuomos bendrovės CRAMO Modulinių sprendimų nuomos direktoriaus Jurij Vasiljev, modulinių patalpų nuomos paklausa mokykloms ir darželiams auga visoje Lietuvoje – tiek didžiuosiuose miestuose, tiek regionuose. Šį rugsėjį, panašiai kaip ir praėjusiais metais, CRAMO išnuomotose modulinėse patalpose mokslus ar ikimokyklinį ugdymą pradės maždaug 500 vaikų.
„Tokių patalpų poreikis gali būti momentinis. Paklausa, kuri yra dabar, dėl mažėjančio gimstamumo ir kitų priežasčių gali sumažėti, tai suprasdamos savivaldybės investuoja į dabartinių poreikių tenkinimą. Vaikams reikia darželio čia ir dabar, o ne kažkada“, – sako J. Vasiljev. Jo teigimu, naujų objektų statymą labai apsunkina ilgas atsiperkamumo laikas, tad išsinuomoti modulines patalpas yra ženkliai paprasčiau ir greičiau, o dėl nepastovios paklausos statyti naują pastatą tiesiog neapsimoka.
„Vis daugiau savivaldybių galvodamos apie savo bendruomenės narius renkasi šiuolaikinius nuomos su priežiūra sprendimus ir laiku investuoja ten, kur labiausiai reikia ir tokiam periodui, kuris yra aktualus“, – pastebi CRAMO atstovas.
Reikalavimai ugdymo įstaigų patalpoms – ypatingai griežti
J. Vasiljev atkreipia dėmesį, kad darželiams keliami reikalavimai Lietuvoje – vieni didžiausių Europoje, o dauguma dar sovietmečiu įrengtų patalpų, šiandien, deja, šių reikalavimų neatitinka. Tą parodė ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro tyrimas – nors visos ugdymo įstaigos turi atitikti joms keliamus griežtus higienos normų ir kitus reikalavimus, paaiškėjo, kad daugelyje nėra laikomasi nurodytų sąlygų, neužtikrinamas reikiamas sanitarinių įrengimų skaičius, žaidimų aikštelės yra nesaugios, rasta ir kitų pažeidimų.
„Dabar leidimai kai kurioms patalpoms, kurios šiandien vis dar naudojamos, net nebūtų gauti. Tuo tarpu modulinėms darželių, mokyklų patalpoms keliami tokie patys griežti reikalavimai kaip ir visoms šiuolaikinėms patalpoms – privalu sudaryti sąlygas žmonių su negalią prieinamumui ir pan. Darželiuose privalu įrengti šildomas grindis, ko nėra reikalaujama net Skandinavijoje“, – vardija J. Vasiljev. Anot jo, ateityje modulinių patalpų nuomos poreikis turėtų tik dar labiau augti.
Marija Žemaitienė
Rinkodaros vadovė