0.9 C
Skuodas
2024 / 04 / 19

Santaupas juodai dienai tebelaikome „kojinėse“: ką lietuviai žino apie taupymą?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Lietuvos banko (LB) atliktas gyventojų tyrimas parodė, kad per 50 proc. apklaustųjų santaupas laiko mokėjimo sąskaitoje, o daugiau nei trečdalis – grynaisiais „kojinėje“. LKU kredito unijų grupės ekspertai pabrėžia, pasirinkti taupymo būdai dažnai ne tik neefektyvūs, bet ir pastaruoju atveju – nesaugūs. Visa tai signalizuoja, kad nors ir žinome apie taupymo svarbą, tačiau taupymo priemonėmis nesidomime.

- Reklama -

Taupymas – tai įprotis?

Koronaviruso protrūkio sukelta krizė yra puiki proga gyventojams įsitikinti, kad juodai dienai turi ruoštis visi. Taupyti reikia ne tik turint konkretų tikslą, bet ir nenumatytiems atvejams. Finansų specialistai pataria, jog būtina turėti bent 3–6 mėnesių pajamų dydžio santaupas. Kaip bebūtų, kas penktas LB apklaustas šalies gyventojas teigė santaupų visai neturintis.

Dažniausia to priežastis – iš gaunamų pajamų nelieka laisvų lėšų taupyti. Anot Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU), prižiūrinčios visą LKU kredito unijų grupės sistemą, projektų valdymo specialistės Ritos Stankevičiūtės, dažnai net ir didėjant pajamoms, proporcingai didėja ir žmonių poreikiai, todėl laisvų lėšų taupyti gali nelikti, jeigu nesama taupymo įpročio, kurį reikia ugdyti.

„Verta suprasti, kad taupymas grynaisiais ir lėšų įdarbinimas yra skirtingi būdai atsidėti pinigus – mat pastaruoju būdu taupomi pinigai turi potencialo uždirbti naujus pinigus. Taupant mokėjimo sąskaitoje ar grynaisiais, pinigai ne tik neauga, bet ir priešingai – gali nuvertėti. Nereikia nė priminti, kad viso gyvenimo santaupas laikyti grynaisiais yra ir ypatingai nesaugu“, – sako R. Stankevičiūtė.

Santaupos turi augti

- Reklama -

Efektyvus būdas taupyti – kiekvieną mėnesį atsidėti nustatytą dalį pajamų, penktadalį ar dešimtadalį, šių lėšų neįtraukiant į bendrą šeimos biudžetą. Indėliai – galimybė taupyti ir auginti santaupas už metines palūkanas, kurios kredito unijose neretai būna didesnės nei kitose finansų įstaigose.

Brėžiant takoskyrą tarp taupomųjų ir terminuotųjų indėlių, R. Stankevičiūtės manymu, tai – individualus pasirinkimas: „Kurį indėlio tipą pasirinkti, priklauso nuo asmeniui priimtino taupymo būdo ir jau sukauptos sumos. Terminuotieji indėliai yra skirti didesnei sumai laikyti, jų negalima papildyti, o įnešta suma – fiksuota ir nekintama. Palūkanos mokamos kas mėnesį arba termino pabaigoje.

Tuo tarpu taupomieji indėliai yra skirti didesnei sumai sukaupti per ilgesnį laikotarpį. Pradinė suma dažniausiai būna maža, dalyje unijų – net nuo 1 Eur. Šį indėlį visą jo laikotarpį galima papildyti reguliariais arba nereguliariais įnašais, o palūkanos kitą mėnesį skaičiuojamos jau nuo didesnės sumos. Taip pat kai kuriose kredito unijose dalį indėlio galima atsiimti nemokamai.

Taigi tais atvejais, kai asmuo turi sukaupęs didesnę sumą ir neturi tikslo taupyti papildomais įnašais, rekomenduojama rinktis terminuotąjį indėlį, o kitu atveju – taupomąjį“, – aiškina R. Stankevičiūtė pridėdama, kad kredito unijose atvira galimybė nuotoliniu būdu per e. bankininkystės sistemą ne tik padėti ar papildyti indėlį, bet ir tapti bet kurios LKU grupės kredito unijos nariu. Tam reikalinga turėti elektroninį kvalifikuotą parašą, mobilųjį elektroninį parašą arba kvalifikuotą „Smart-ID“ paskyrą, ir kreiptis į kredito uniją elektroniniu būdu.

Indėlis kredito unijoje – saugesnis būdas taupyti

Indėliai yra laikomi viena mažiausiai rizikingų taupymo priemonių. LCKU Iždo departamento direktorius, administracijos vadovo pavaduotojas Rūtenis Šukevičius teigia, kad indėliai kredito unijose – saugus būdas taupyti, nes šalyje, išskyrus pavienius atvejus, neliko vadinamųjų nepriklausomų kredito unijų. Mat šios privalo priklausyti centrinei kredito unijai:

„Taip užtikrinama, kad kredito unijos veiktų neprisiimdamos per didelės rizikos, bei įgyvendinama kryžminių garantijų schema. Vadinasi, bent vienai LKU grupės kredito unijai patyrus laikinų sunkumų, atsakomybę prisiima visa grupė“, – aiškina R. Šukevičius pabrėždamas, kad taip pat LKU kredito unijos yra valstybinio indėlių draudimo sistemos dalyvės, todėl net žlugus visai grupei įsijungtų indėlininkų apsaugos ir indėlių kompensavimo mechanizmai.

Pastaruoju metu stebimas indėlių portfelio augimas patvirtina taupymo priemonės patrauklumą. LKU grupės, kurią sudaro 45 kredito unijos ir LCKU, viso indėlių portfelio suma, įskaitant ir santaupas einamosiose sąskaitose, pasibaigus III metų ketvirčiui siekė beveik 440 mln. Eur, kurio didžiausią dalį – 272 mln. Eur – sudarė terminuotieji indėliai.

Kredito unijos – arčiau Jūsų

LKU grupei priklausančios Šilutės kredito unijos administracijos vadovės Genovaitės Kimbrienės teigimu, į kredito unijas vis dažniau atsigręžia kitų finansų įstaigų klientai, o to priežastys – retėjantis bankų klientų aptarnavimo vietų tinklas regionuose ir kredito unijoje didinamos indėlių palūkanos:

„Daugelį metų stebime tendenciją, kad jauni žmonės dažniau skolinasi negu taupo. Vis dėlto, taupančiųjų tarpe esama ir asmenų, kurie dirba užsienyje, daugiausia Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje bei Norvegijoje, o santaupas augina mūsų kredito unijoje“, – sako G. Kimbrienė.

Vilniaus kredito unijos administracijos vadovas Arnas Žalys pastebi, kad terminuotais indėliais vis dažniau susižavi ir jauno amžiaus auditorija: „Mūsų indėlių portfelis nuolat auga, auga ir narių ratas. Su jaunų žmonių abejingumu ar nepasitikėjimu kredito unijų sistema niekada nesusidūrėme, o tai lemia tiek patrauklios palūkanos, tiek valstybinė indėlių draudimo sistema, kuriai priklausome“, – teigia A. Žalys.

ARKU kredito unijos administracijos vadovė Diana Komskienė pritaria, kredito unijų patrauklumas – konkurencingos indėlių palūkanos, o indėliai patys savaime gali būti aktualūs tiek gyventojams, tiek verslo įmonėms:

„Verslo atstovai dažnu atveju nesusimąsto, kad jų santaupos sąskaitose taip pat gali būti įdarbintos. Visgi turiu pastebėti, kad pastaruoju metu žmonių sąmoningumas didėja ir tarp indėlininkų vis dažniau atsiranda tiek jaunų žmonių, tiek verslo įmonių. Tai reiškia didesnį domėjimąsi taupymo klausimais ir palaikymą lietuviškoms finansų įstaigoms“, – komentuoja ARKU kredito unijos administracijos vadovė D. Komskienė.

Simona Ramanauskaitė
Komunikacijos specialistė
Lietuvos centrinė kredito unija

spot_img
spot_img

Balandžio 19-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Balandžio devynioliktoji, penktadienis – 109-oji metų diena (penktoji 16-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 255 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Aistė, Eikanta, Eikantas,...

Astrologinė prognozė balandžio 19-ajai, penktadieniui

AVINAS. Aktualiausi bus sveikatos, grožio, augintinių bei namų komforto klausimai. Galite gauti džiugią žinią, sulaukti komplimentų, dovanų, meilės prisipažinimo ar pan. JAUTIS. Nuo pat ryto...

Grilių ir jų aksesuarų „Rimi“ įsigysite pigiau: kepkite ne tik kepsnius, bet ir salotas

Pavasario vakarienei norisi ko nors lengvo ir greitai pagaminamo? Prekybos tinklas „Rimi“ siūlo ant grilio išsikepti romaninių salotų ir jas patiekti su pelėsinio sūrio...

Sukčiavimo schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos,...

ORAI: Šiandien trumpi krituliai, vyraus lietus, rytais dirvos paviršiuje daug kur šalnos 1–6 laipsniai šalčio

Šiandien daugelyje rajonų trumpi krituliai, vyraus lietus. Vėjas šiaurinių krypčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 6–11 laipsnių šilumos. Penktadienio naktį daug kur trumpi krituliai, dieną vietomis...

Balandžio 18-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Pasaulinė radijo mėgėjų diena)

Balandžio 18-oji – Tarptautinė paminklų apsaugos diena; Pasaulinė radijo mėgėjų diena. Balandžio aštuonioliktoji, ketvirtadienis – 108-oji metų diena (ketvirtoji 16-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų...

Dabar „Rimi“ įsigysite džiovintų vaisių ir riešutų pigiau: juose atrasite maistinių medžiagų lobyną

Džiovinti riešutai ir vaisiai yra patogūs užkandžiai, kuriuos paprasta įsimesti į kuprinę ar rankinę keliaujant, o sušilus orams – ir stovyklaujant. Gydytoja dietologė dr....

Ir nedidelis sužeidimas gali lemti stabligės išsivystymą – ką svarbu žinoti apie šią pavojingą ligą?

Stabligė – bakterinė liga, kurią sukelia clostridium tetani bakterijos, gyvenančios žolėdžių gyvulių ir žmonių žarnyne bei su išmatomis patenkančios į dirvožemį. Šioms bakterijoms nereikia...

Kartu ir po darbo valandų: IKI kolegos susitinka uždaruose klubuose

Įvairios „Iki“ siūlomos papildomos naudos ir plačios vidinės karjeros galimybės – tik keletas iš gausybės privalumų, padedančių prekybos tinklui pritraukti naujų talentų ir išlaikyti...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img