16.9 C
Skuodas
2024 / 05 / 02

Kodėl tik 1 iš 10 gyventojų mokėtų suteikti pirmąją pagalbą?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Tik 13 proc. Lietuvos gyventojų yra tikri, kad prireikus jie sugebėtų suteikti pirmąją medicininę pagalbą. Tai atskleidė naujausia KOG instituto atlikta apklausa, kurią užsakė bendrovė „Lietuvos draudimas“. Tyrimo metu buvo siekiama išsiaiškinti, ar gyventojai sugebėtų suteikti pirmąją pagalbą, ar patiems yra tekę būti situacijoje, kai pirmosios pagalbos kažkam reikėjo, ir kokius pagalbos veiksmus gyventojai mokėtų atlikti.

- Reklama -

Remiantis Higienos instituto duomenimis, per praėjusius metus dėl nelaimingų atsitikimų Lietuvoje mirė beveik 1300 žmonių. Nelaimių pasitaiko įvairiose situacijose: transporto įvykiuose, nukritus nuo įvairių paviršių, pavyzdžiui laiptų, pastolių, be to, žmonės susiduria su užspringimais, šiltuoju sezonu nutinka itin daug skendimų.

„Nutikus nelaimingam atsitikimui svarbi kiekviena akimirka, todėl bazinės pirmosios pagalbos suteikimo žinios gali išgelbėti gyvybę. Kaip atskleidė mūsų tyrimas, 4 iš 10 gyventojų nemokėtų suteikti pirmosios pagalbos. Dažniausiai pasitaikančios to priežastys – baimė pakenkti dar labiau (57 proc.) ir nežinojimas, kaip žinias pritaikyti realioje situacijoje (48 proc.).“, − sako Aurelija Kazlauskienė, „Lietuvos draudimo“ Strategijos, klientų ir marketingo departamento direktorė.

Pasak A. Kazlauskienės, pirmosios pagalbos teikimo įgūdžių stoka vis dar yra itin opi problema mūsų šalyje, todėl jau penktus metus, bendradarbiaujant su Lietuvos Raudonuoju Kryžiumi, gyventojams siūlomos pirmosios pagalbos paskaitos.

Lyginant su 2018 metais, kai buvo atliktas panašus tyrimas šia tema, situacija šiek tiek pagerėjo, tačiau problema neišnyko.

„Prieš penkerius metus panašaus tyrimo rezultatai parodė, kad net pusė šalies gyventojų nesugebėtų teisingai atlikti širdies masažo, dirbtinio kvėpavimo ar pirmosios pagalbos užspringus. Sveikintina, kad vis daugiau žmonių teigia galintys suteikti pirmąją medicininę pagalbą, tačiau visuomenėje vis dar yra mitų, kurie neatitinka realybės“, – sako A. Kazlauskienė.

- Reklama -

Anot „Lietuvos draudimo“ atstovės, bene gajausias mitas, kad nelaimingo atsitikimo metu geriau iškviesti greitąją pagalbą ir nieko patiems nedaryti, kad nebūtų pakenkta nukentėjusiajam. Tačiau veikti akimirksniu yra būtina, nes svarbi yra kiekviena sekundė.

Remiantis tyrimo rezultatais, pakankamai didelė gyventojų dalis niekuomet nėra gavę informacijos apie pirmosios pagalbos teikimą – tai nurodė 2 iš 5 pirmąją pagalbą daryti atsisakančių gyventojų. Todėl šiems gyventojams svarbu turėti galimybę išklausyti pirmosios pagalbos paskaitas.

„Šį birželį gyventojai kviečiami registruotis ir atvykti į Lietuvos Raudonojo Kryžiaus vedamas paskaitas apie pirmąją pagalbą. Tyrimas atskleidžia, kad, pavyzdžiui, tik 36 proc. gyventojų žinotų, kaip atlikti pradinį suaugusiojo gaivinimą sustojus širdžiai. Todėl matome būtinybę apie tai kalbėti ir edukuoti gyventojus“, – sako „Lietuvos draudimo“ atstovė.

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Pirmosios pagalbos mokymų koordinatorė sako, jog visi turėtų žinoti, kaip suteikti pirmąją pagalbą – išmokti įgūdžiai yra neįkainojami ir gelbėja gyvybes. Niekada negali žinoti, kur, kada ir kam gali nutikti nelaimė.

„Pirmosios pagalbos mokymams dėmesio išties skiriama per mažai, nors jie – gyvybiškai svarbūs. Europos registro duomenys rodo, kad jei širdis sustoja už ligoninės ribų – išgyvenamumas yra vos 8 proc. Panaudojus defibriliatorių tikimybė išgyventi išauga net iki 74 proc., tačiau pagrindinė problema ir yra ta, kad daugelis neturi praktinių žinių.

Ekstremalios sveikatos situacijos gali būti siaubingos, tačiau jei žinote, ką daryti ir kaip greitai reaguoti – nukentėjusiajam padėsite išvengti sveikatos komplikacijų ateityje ar net išgelbėsite gyvybę“, – pažymi Nijolė Čiūtienė, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Pirmosios pagalbos mokymų koordinatorė.

Anot jos, labai svarbu žinoti paprastas pirmosios pagalbos teikimo technikas ir galėsite suteikti gyvybiškai svarbią pagalbą nukentėjusiajam traumos, ligos, širdies sustojimo ar kito nelaimingo nutikimo atveju.

„Mūsų tikslas, kad kiekvienas Lietuvos gyventojas turėtų reikiamas žinias ir įgūdžius suteikti pirmąją pagalbą, išgelbėti kito žmogaus gyvybę. Mokytis pirmosios pagalbos verta pradėti dar mokykloje ir visą gyvenimą nuolat atnaujinti įgūdžius“, – sako Nijolė Čiūtienė.

„Lietuvos draudimo“ atstovė A. Kazlauskienė pabrėžia, kad pirmoji pagalba yra itin svarbi, norint išgelbėti žmogaus gyvybę.

„Tyrimo rezultatai rodo, kad daugiau nei 30 proc. respondentų yra buvę tokiose situacijose, kai teko suteikti pirmąją pagalbą. Vis dėlto, tik 15 proc. tokioje situacijoje patys suteikė pagalbą. Net jei žmonės teigia, kad mokėtų suteikti pirmąją pagalbą – tai nevirsta ketinimu prireikus tai padaryti.

Kiek daugiau nei pusė – 56 proc. – teigia, jog mokėtų sustabdyti smarkų kraujavimą, 54 proc. suteiktų pirmąją pagalbą užspringus suaugusiajam. 38 proc. respondentų pažymėjo, jog gebėtų suteikti pirmąją pagalbą įtarus kaulo lūžį. Mažiausiai įgūdžių bei žinių žmonės turi, jei tektų susidurti su ūmių būklių atvejais, pavyzdžiui insultu, epilepsijos priepuoliu“, – tyrimo rezultatus reziumuoja A. Kazlauskienė.

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Pirmosios pagalbos mokymų koordinatorė dalinasi penkių esminių veiksmų seka, kaip reikia elgtis gelbstint gyvybę:

  • Nusiraminti ir išlikti ramiam;
  • Veikti greitai – su kiekviena uždelsta minute mažėja galimybė nukentėjusiajam išvengti daugybės sveikatos komplikacijų ateityje, mažėja ir tikimybė išgelbėti gyvybę;
  • Stebėti – įvertinti įvykio vietos saugumą, po to ir nukentėjusiojo būklę;
  • Kviesti greitąją pagalbą;
  • Suteikti pirmąją pagalbą.

Registracija į pirmosios pagalbos paskaitas https://www.ld.lt

Saulius Abraškevičius
AB „Lietuvos draudimas“ komunikacijos vadovas

spot_img
spot_img

Šiandien, ketvirtadienis – paskutinė diena deklaruoti pajamas ir skirti 1,2 proc. paramai

Ketvirtadienis yra paskutinė diena, kai šalies gyventojai gali pateikti pajamų deklaracijas. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, šiuo metu pareigą jau atliko apie 69 proc. privalančiųjų...

Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa

Įsibėgėjant 2024 metų vasaros atostogų rezervacijai, Palanga kviečia poilsiautojus mėgautis ne tik šilta Baltijos jūra, bet ir turiningu laisvalaikio praleidimu. Metereologai prognozuoja, kad ši...

Kuo Mamos diena arčiau, tuo „Iki“ – pigiau: tulpės – vos po 33 centus, o su šiais patarimais jos vazoje džiugins ilgiau

Geriausia dovana mamai – dėmesys ir nuoširdūs žodžiai, bet juos tik sustiprina su meile iškeptas tortas ir gaivi pavasariškų tulpių puokštė. „Iki“ pasirūpino, kad...

Gegužės 2-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 2-oji – Pasaulinė tuno diena. Gegužės antroji, ketvirtadienis – 122-oji metų diena (ketvirtoji 18-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 242 dienos. Savo vardadienius...

Astrologinė prognozė gegužės 2-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti spręsti nelengvus finansinius rebusus, ruošti ataskaitas, susiduriant su keistais netikėtumais. Regis, pokalbiai su draugais, pažįstamais suteiks tvirtybės. Tik nepraraskite saiko vartodami...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: „Iki“ pataria, kaip jas skaniai paruošti net naujokams

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus,...

„Iki“ raitojasi rankoves: kruopščiai palygino 10 tūkst. prekių, kad pirkėjams atneštų dar daugiau naudos

Vis daugiau pirkėjų patys įsitikina, kad vienas efektyviausių metodų sutaupyti parduotuvėje – rinktis privačių prekių ženklų produktų linijas, tokias kaip „Iki“ ar „Clever“. Prekybos...

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš smulkintos mėsos

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais,...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img