12.9 C
Skuodas
2024 / 05 / 02

Negydomos pėdos pirštų deformacijos ilgainiui progresuoja – kada rinktis operaciją?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Išsikišęs didžiojo pėdos piršto „kauliukas“ daugeliui žmonių sukelia ne tik estetinių problemų, bet ilgainiui ir stiprius skausmus vaikščiojant. Ši pėdos didžiojo piršto deformacija, dar vadinama Hallux Valgus, atsiranda, kai didysis pirštas ima krypti išorėn link kitų pėdos pirštų, o pirmasis padikaulis – visiškai priešinga kryptimi – į vidų. Visgi, Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Ortopedijos-traumatologijos centro gydytojas ortopedas traumatologas med. m. dr. Aleksas Makulavičius pastebi, kad su pėdos pirštų deformacijomis susijusių problemų spektras yra kur kas platesnis.

- Reklama -

„Dažniausiai pacientės kreipiasi dėl pirmojo piršto iškrypimo, kiek rečiau – dėl mažųjų pirštų deformacijų. Taip pat dažnėja pirmojo padinio piršto sąnario susidėvėjimo atvejų. Blogiausias variantas – visų šių deformacijų kombinacija vienoje pėdoje“, – pasakoja dr. A. Makulavičius.

Kas dažniausiai susiduria su šiomis problemomis?

Ortopedijos-traumatologijos centro gydytojas ortopedas traumatologas med. m. dr. Aleksas Makulavičius pastebi, kad su pėdos pirštų deformacijomis susijusių problemų spektras yra kur kas platesnis. Nuotrauka iš socialinių tinklų.

Pėdos pirštų deformacijos dažniau vargina moteris nei vyrus. Pagrindinė to priežastis – genetinis polinkis ir moterų jungiamojo audinio ypatumai.

„Tiesa, įtakos turi ir nuolat avima siaura avalynė bei aukštakulniai batai. Be genetinio polinkio, moterų raiščių laisvumas potencialiai labiau išreikštas nei vyrų, ypač nėštumo periodu“, – atkreipia dėmesį gydytojas ortopedas traumatologas.

Taip pat Hallux Valgus deformacija dažniau išsivysto vyresnio amžiaus žmonėms. Be to, jų pirmasis padinis piršto sąnarys dažnai būna pažeistas artrito. Manoma, kad žmonės su plokščia pėda ir sumažintu pėdos skliautu susiduria su šiomis problemomis dažniau.

Deformacijos laikui bėgant progresuoja

Ortopedijos-traumatologijos centro gydytojas ortopedas traumatologas med. m. dr. Aleksas Makulavičius.

Paprastai pacientai, kurie susiduria su pėdos deformacijomis, pirmiausiai pastebi vizualiai besikeičiančią pėdos formą. Tačiau kartais pirma atsiranda skausmai, kurie progresuoja.

- Reklama -

„Manau, kad yra absoliučiai taisyklingų ir visiškai netaisyklingų pėdų. Kol susiduriama tik su estetiniais jų pokyčiais, pakanka pritaikyti patogią avalynę ir stebėti padėtį. Visgi, kai atsiranda pirmieji skausmai, padeda konsultacija su pėdos-čiurnos srityje besispecializuojančiu ir reguliariai operacijas atliekančiu ortopedu“, – atkreipia dėmesį gydytojas, pridurdamas, jog laiku nepradėjus spręsti problemos, labai tikėtinas deformacijos progresavimas.

Verta atkreipti dėmesį, kad stiprėjant skausmams ir progresuojant deformacijoms, dėl netaisyklingos apkrovos ypač padidėja ir negrįžtamo sąnario kremzlės susidėvėjimo rizika.

„Pirmasis padinis piršto sąnarys yra gerokai sudėtingesnis, negu dauguma mano. Jį sudaro ne 2, kaip gali pasirodyti, o 4 gana smulkūs kaulai, kuriems paradoksaliai tenka didžiulis krūvis, ypač atsispyrimo metu – greitai einant ar bėgant“, – pažymi ortopedas traumatologas dr. A. Makulavičius.

Kiekvienas gydymas – individualus

Problemų sprendimas priklauso nuo konkretaus atvejo, pacientą varginančių skundų trukmės bei intensyvumo. Dažnai pacientams iš pradžių siūlomas nechirurginis gydymas, taikant patogią avalynę, vidpadžius ir tempimo pratimus. Jei šios priemonės neefektyvios ir deformacija progresuoja, padeda operacinis gydymas. Pacientui ir gydytojui sutarus dėl operacijos, sudaromas ir aptariamas gydymo planas bei operacijos laikas, pooperacinis režimas ir jo trukmė bei galimi laikini apribojimai.

„Gydymą visada planuoju individualiai, nes remdamasis savo kelių dešimtmečių patirtimi, galiu teigti, jog vienodų pacientų ir operacijų nebūna. Dalis pacientų vartoja vaistus dėl lėtinių susirgimų, kurių naudojimą prieš operaciją reikia pakoreguoti, kiti pacientai turi darbo ar atostogų planų, į kuriuos būtina atsižvelgti.

Standartinė operacija trunka apie valandą, bet, esant didelėms kompleksinėms daugelio pirštų deformacijoms, gali trukti ir 2–2,5 val.

Standartinė operacija trunka apie valandą, bet, esant didelėms kompleksinėms daugelio pirštų deformacijoms, gali trukti ir 2–2,5 val.“, – pastebi dr. A. Makulavičius.

Po operacijos, pacientas trumpam perkeliamas stebėjimui į intensyvios terapijos palatą. Kadangi papildomam nuskausminimui vartojami ilgo veikimo vaistai, dažniausiai iki kito ryto skausmas nevargina. Įprastai po šios operacijos kitą dieną vykstama namo.

„Pooperacinis laikotarpis priklauso nuo deformacijos sunkumo, operacijos apimties, paciento amžiaus bei audinių kokybės, galimų gretutinių ligų ir daugelio kitų individualių faktorių. Jeigu pacientas jaunas ir sveikas, o deformacija vidutinio sunkumo, paprastai pakanka 3–4 savaičių, po kurių jau galima saugiai judėti be rimtesnių apribojimų“, – sako gydytojas ortopedas traumatologas.

Po sunkesnių Hallux Valgus operacijos atvejų 3–4 savaitėms uždedamas laikinas plastiko įtvaras. Pacientams patariama 3–4 savaites vaikščioti, remiantis kulnu, neminant operuotos kojos pirštais, kol žaizda ir kaulas sugyja. Pooperaciniu periodu labai svarbu mankštinti didįjį pirštą. Mankšta pradedama praėjus 3–4 dienoms po operacijos, kai sumažėja pooperacinis diskomfortas. Operacijos funkcinis rezultatas absoliučiai priklauso nuo paciento noro pasveikti ir jo indėlio į reabilitacinį procesą.

spot_img
spot_img

Astrologinė prognozė gegužės 2-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti spręsti nelengvus finansinius rebusus, ruošti ataskaitas, susiduriant su keistais netikėtumais. Regis, pokalbiai su draugais, pažįstamais suteiks tvirtybės. Tik nepraraskite saiko vartodami...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: „Iki“ pataria, kaip jas skaniai paruošti net naujokams

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus,...

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių ingredientų

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su...

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš smulkintos mėsos

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais,...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 „Iki“ kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas viščiukas visuomet būtų pats skaniausias

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks...

„Iki“ atskleidžia 9 taisyklės, kaip išsivirti tobulą mėsos sultinį: viena gudrybė, užtikrins, kad jis būtų skaidrus

Kas gali būti jaukiau už gerą sultinį žiemą? Mėsos, žuvies ar daržovių, kurį galima patiekti vieną, su makaronais arba naudoti begalei receptų. Sultiniai naudingi...

Įdomiausios „Iki“ pietų pertraukos – su išskirtiniais svečiais ir netikėtais pokalbiais

Prekybos tinklas „Iki“ ne tik auginasi talentus nuo pirmųjų dienų ir rūpinasi savo komandos nariais užtikrindamas jiems geriausiai poreikius atitinkančias karjeros galimybes, bet ir...

Net perpus pigiau ir tik 15 minučių darbo: „Iki“ siūlo išsikepti pasakiškai skanių BBQ blauzdelių su ypatingu garnyru

Vieniems ketvirtadienis – mažasis savaitgalis, o „Iki“ pirkėjams tai ir didžiųjų akcijų pradžia. Naudingomis akcijomis garsėjančiame tinkle „Iki“ jau prasidėjo įvairios savaitgalinės nuolaidos. Kad...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img